poniedziałek, 16 maja 2016

Ile gór znalazłam, czyli czego jest więcej na Litwie?Przystanek I 15.05.16 Puńsk, 9.00 powitanie, wyjazd, bez względu na pogodę. Radość, słońce i manowce, bezkresy pogranicza, karawana aut rusza, na czele powiewa flaga czarno-czerwona? Dlaczego? Pod tą egidą zbierają się Ci, którzy wierzą, że Jaćwingowie są wśród nas. Litewskie zakamarki, odkrywa pan Antoni, a potem pokazuje te tajemne miejsca miłośnikom Jaćwieży - Nam :)


Pod górę, w dół, zboczem, stokiem - podziwiać nam dane było dawne jaćwieskie warownie. Nie tylko!
Przystanek II Birstono - sanatoryjna miejscowość na terenie Krajobrazowego Parku Pętli Niemna, z delfinem w herbie i w parku, z licznymi meandrami Niemna i wyniosłą Górą Witolda.


Przystanek III Uzdrowisko Royal z najwyższym klifem nad Niemnem!!! Cudo!Przystanek IV - Punia Margirio Piliakalnis, wzgórze z obeliskiem upamiętniającym bohaterstwo Jaćwingów i baśniowym strumykiem.
Przystanek IV  Góra - Czpaka Napoleona na trasie Mariampol - Wilno, nazwa dokładnie związana jest z kształtem wyniesienia, a resztę to już ludzie dopowiedzieli.
Przystanek V,  nie wskażę tego punktu na mapie, bo to uroczysko pełne czarów i magii, ani blisko Wilna ani Alytusa, ukryte w lesie - a miejsca tego strzeże przeogromny kogut, który wszystkich zadziwił! Zaskoczył nas również głęboki jar, wyrwa kształtna chyba po meteorycie - o głębokości 150 m z 10. m torfu na dnie i rozpiętości w części górnej - 210 m.
ps.  Ujęcie powyżej to schody  i idąca para - z drugiego stoku uroczyska. Nasze popołudnie i wspólny posiłek. Regeneracja sił przed kolejnymi schodami :)
Przystanek VI Warownia Alytus nad Niemnem z nowym mostem Biała Róża, która naprawdę jest zielona, a może to już Nam zielono było w głowach od przesytu wszelkiej zieloności, upojnej wilgoci i śpiewu ptaków! A pieśń o dawnych wojach unosi się tam wszędzie od wieków i niech dalej trwa...
Otrzymałam litewski folder pt. "Litwa Tu wszystkiego jest więcej". Intrygujące. Prawda?
Wczorajsza wyprawa szlakiem nadniemeńskich grodzisk dała wiele potwierdzeń tej tezy. Przejechaliśmy ponad 300 km, to druga nasza wyprawa z zaprzyjaźnioną grupą z Puńska. O pierwszej pisałam na blogu rok temu - 3.05.15 w poście pt. A gdzie jest siódma góra?Przystanek VII Suwałki  19.00 Dwie tęcze nas witają! Oj!!!! Jakie zwieńczenie wyprawy? Symbol - pastelowy most, który łączy ludzi ze sobą i z niebem, który niezmiennie przypomina, że życie ma wiele kolorów! A ludzie są jego barwnym odbiciem. To był piękny dzień.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Free Flash TemplatesRiad In FezFree joomla templatesAgence Web MarocMusic Videos OnlineFree Website templateswww.seodesign.usFree Wordpress Themeswww.freethemes4all.comFree Blog TemplatesLast NewsFree CMS TemplatesFree CSS TemplatesSoccer Videos OnlineFree Wordpress ThemesFree CSS Templates Dreamweaver