poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Co z żartami?


Aprilis
Chociaż jest wiele przypuszczeń, to nikt jeszcze jednoznacznie nie stwierdził skąd wziął się prima aprilis, czyli dzień żartów. Należało by zapewne wrócić do bardzo odległych czasów, o których opowiada wiele legend. Jedna z nich mówi  jak to rzymska bogini Ceres w trakcie poszukiwania swojej córki została oszukana i wyprowadzona w pole, a miało to miejsce na początku kwietnia. W Rzymie zaczęto czcić Ceres  - 1 kwietnia i w tym dniu dozwolone były żarty, a nawet komiczne występy. Ludzie tańczyli na ulicy, przebierali się, nakładali peruki, radośnie bawili się.
Z biegiem lat to święto dowcipów przenikać zaczęło do innych krajów, chociaż wszędzie przybierało różnorodne formy.
Prima
W dzień pierwszego kwietnia dawniej Polacy rozsyłali listy ze zmyślonymi wiadomościami lub tylko kartkę z napisem Prima Aprilis. Zwodzili się również ustnie. Dowcipnisie nabierali naiwnych nie tylko mową, ale i uczynkiem. Na przykład posyłali ich do apteki po nasiona złotych monet, po słowicze mleko, czy po lekarstwa na nieszczęśliwą miłość. Stąd powstało polskie przysłowie: „Na Prima Aprilis nie wierz, bo się omylisz!” Kawały primaaprilisowe ulegają ciągłym zmianom. Dzisiejsi „wykpisze” przed każdym pierwszym kwietnia łamią sobie głowę nad wymyślaniem sensacyjnych kłamstw, ale coraz rzadziej udaje się im kogoś nabrać. Najważniejsze w dowcipach jest jednak to, żeby nikogo nie krzywdziły i nie czyniły nikomu przykrości, zgodnie z powiedzeniem: „Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe.”
Prima Aprilis
A zatem 1 kwietnia można zdecydowanie uznać za dzień śmiechu i radości! Można go wykorzystać nie tylko do wymyślania żartów, ale też do opowiadania zmyślonych historii. Zabawy primaaprilisowe można utrudnić wprowadzając wiadomości prawdziwe wśród błędnych. Mogą być to zdania typu: prawda czy fałsz, np. Czerwony Kapturek zgubił pantofelek. Wilk zjadł Kopciuszka. Wszystkie Smerfy są zielone. Dratewka był szewczykiem. Itp. 
Ten stary zwyczaj zapewne zostanie uratowany. Dlaczego? Sądzę, że wy do tego przyczynicie się! A teraz czas zacząć wymyślać radosne figle! Powodzenia :)


P.S. Ale to, że złota rybka spełnia życzenia, to nie żarty?

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Free Flash TemplatesRiad In FezFree joomla templatesAgence Web MarocMusic Videos OnlineFree Website templateswww.seodesign.usFree Wordpress Themeswww.freethemes4all.comFree Blog TemplatesLast NewsFree CMS TemplatesFree CSS TemplatesSoccer Videos OnlineFree Wordpress ThemesFree CSS Templates Dreamweaver