piątek, 1 kwietnia 2011

Gdzie one są?

Na Zwiastownie przybywaj bocianie.
Na Zwiastownie bocian w gnieździe stanie.
Zgodnie z ludowymi przysłowiami, 25 marca powinny pojawić się u nas bociany. Czy są? Wypatruję! Wierząc przesądom pierwszy widok bociana jest bardzo ważny, bo wróży jaki będzie dla nas nadchodzący sezon. Siedzieć będziemy w domu i pilnować gniazda? Wolno spacerować, chodzić za tym i owym? Czy wędrować, a wręcz latać, a może fruwać tu i ówdzie?
Jak bocian na gnieździe, tam piorun nie uderzy.
Z bocianami wiążą się jeszcze inne wierzenia, chociażby zwiastowanie narodzin. Są również gwarancją pomyślności, urodzaju i rodzinnego szczęścia.  Od wieków u ludzi budzą szacunek, a może nawet respekt. Przypomnę tylko historię pacowskiej rezydencji w Dowspudzie. Niewiele z niej ocalało poza portykiem. "Wieża bociania" jest jednak nie tknięta do dziś. I słuszne wydaje się przypuszczenie, że w czasie rozbiórki pałacu Paca, na tej właśnie wieży bociany miały gniazdo. Nikt nie ważył się tknąć cegły.
Bocian na ogonie jaskółkę przynosi.
Jest wiadomość z Pentowa, Europejskiej Wioski Bocianiej na Podlasiu - przyfrunął pierwszy bocian, zwiadowca. Prowadzi obserwacje. Reszta w drodze.
Swoją drogą ciekawa historia z tym Pentowem. Burza z wichurą, która połamała wiele drzew, zachęciła bociany do zakładania gniazd w zniszczonych konarach. Sądzę jednak, że duży wpływ ma również bagienne środowiska nad Narwią. Bociani raj. Miłość bociania nad rozlewiskiem kwitnie.
Dobrze byłoby, gdyby ten właśnie ptak był symbolem naszego skrawka ziemi, ale cóż żubra z podium nie da się zdjąć. I nie chodzi o to, że bestia ciężka, ale teraz to nie do podważenia bohater, skoro sam książę Karol był, a teraz William z przyszłą małżonką przybędzie do Białowieży, aby go oglądać, to cóż może zwykły bocian.


 
fot. Tadeusz Kolter
                                               

Jak przylecą bociany, pierwszy zagon zasiany.
Rok temu nad moim bagiennym siedliskiem pojawił się samotny bocian, wielkrotnie przysiadał na słupie zostawiając przyniesione gałęzie. Układał je niezdarnie, bo większość patyków spadała. Wybaczyłam mu od razu, że nie jest śpiewającym ptakiem. Wystarczy mi klekotanie! Kibicowałam! Nawet zadzwoniłam do WPN z prośbą o platformę, ale niestety kazano mi czekać, aż bocian powróci za rok, za dwa... Nie zawsze wraca. No cóż... Trzeba będzie zabezpieczyć się  inaczej przed "piorunami wszelakimi".

P.S.
Muzułmanie w bocianach dopatrują się ukrytej duszy ludzkiej. To ci zmarli, którym za życia nie udało się dopełnić obowiązku pielgrzymki do Mekki. Teraz pielgrzymują w bocianim ciele.
W Częstochowie byłam, to już bocianową nie będę.0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Free Flash TemplatesRiad In FezFree joomla templatesAgence Web MarocMusic Videos OnlineFree Website templateswww.seodesign.usFree Wordpress Themeswww.freethemes4all.comFree Blog TemplatesLast NewsFree CMS TemplatesFree CSS TemplatesSoccer Videos OnlineFree Wordpress ThemesFree CSS Templates Dreamweaver