niedziela, 17 kwietnia 2011

Za sześć noc Wielkanoc?

Palmy z suchych kwiatów, kłosów, lnu - wileńskie,
palmy z kolorowej bibuły z wstęgami, wysokie,
kilkumetrowe, owijane na długim kiju - kurpiowskie,
a suwalskie? Jakie palmy typowe są dla naszego regionu?

Palmy suwalskie są zielone, "żywe". Kobiety do wierzbowej gałązki z baziami dokładały gałązkę czarnej porzeczki, wcześniej zerwanej, aby rozwinęła listki bukszpanu, jałowca, borówki, paprotki, barwinka, asparagusa, do tego kwitnące prymulki, narcyzy itp.
Zieleń w palmach wielkanocnych ma charakter mistyczny, jest odwołaniem do wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, witająca go ludność rzucała na ziemię zielone liście palmy.

Z suwalską palmą związane są ciekawe zwyczaje.
Poświęcone kotki baziowe po powrocie z kościoła  należało zjeść, przynajmniej po jednej, co zapewnić miało każdemu zdrowie. Od dawna bowiem wierzono, że w wierzbie zamieszkiwał dobry duch opiekujący się człowiekiem. Dlatego do dzisiaj wierzba poświęcona w Niedzielę Palmową ma cudowne właściwości. Kobiety palmę wkładały za święty obraz, miała ona chronić domostwo przed piorunami i rodzinę przed wszelkim złem.
Same witki, pojedyncze gałązki wierzbowe to palmy męskie, po poświęceniu, zgodnie ze zwyczajem gospodarz mógł różdżką wypędzić na pastwisko bydło, co wróżyło urodzaj w polu i zagrodzie, a i dzieciska mógł ojciec przedtem "potraktować"  mówiąc:  "Palma bije nie zabije, za sześć noc Wielkanoc" lub "Palma bije, nie zabije, za tydzień wielki dzień." Dorośli gałązkami wierzbowymi smagali się mocniej, co miało sprowadzić dobrobyt i płodność.

Dzisiaj palma zapowiada zbliżające się święta, jest ozdobą wielkanocnego stołu. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Free Flash TemplatesRiad In FezFree joomla templatesAgence Web MarocMusic Videos OnlineFree Website templateswww.seodesign.usFree Wordpress Themeswww.freethemes4all.comFree Blog TemplatesLast NewsFree CMS TemplatesFree CSS TemplatesSoccer Videos OnlineFree Wordpress ThemesFree CSS Templates Dreamweaver