wtorek, 21 czerwca 2011

A co w Udziejku?

Czy w Udziejku coś udzieję?
Co udziela się w Udziejku?
Co się dzieje, panie dziejku
Tu, w suwalskim Udziejku?
fot. Tadeusz Kolter

Jeśli Wodziłki uznasz za serce Suwalskiego Parku Krajobrazowego, to Udziejek jest zaraz pod sercem. Najlepiej zdecydować się na skręt w lewo zaraz za Górą Cisową, "Suwalską Fudżijamą". Nie obawiaj się tego - na lewo! Nie pożałujesz! Moja babcia mówiła : "To grzechu warte" i to naprawdę warte. Niech chociaż raz będzie z góry! Zgubmy syndrom Syzyfa. Pozostawmy syzyfowe kamienie tam, gdzie ułożył je lądolód.
Kręta droga jak meandry Szeszupy poprowadzi nas do Udziejka Dolnego. Nie wiesz gdzie jesteś? 
Bieszczady Północy - niejeden rzecze. Czasami trzeba na świat spojrzeć z góry, aby zrozumieć, że i doliny i zakręty są w życiu potrzebne. A Szeszupa i jej bieg przypomina mi zawsze, że można płynąć inaczej. 
W Udziejku jest Udziejeczek. To dobre określenie miejscowego małego jeziorka, które wcale nie zamierza być większe, bo nijak rozciągnąć się pośród wzniesień, a właściwie to i nie ma takiej potrzeby, tu nie w wielkości siła. Plaża jest w takim miejscu, że siedząc na brzegu, w każdym uniesieniu głowy pojawia się czubek, nie twego nosa - tylko Góry Cisowej. Jeśli chcesz to zobaczysz tych, którzy wspięli się na szczyt, jeśli chcesz to zobaczysz krzyż, a dojrzysz to, co w danej chwili chcesz. Przysiądź i sprawdź.
Zamykać horyzont możesz na czubkach sosen, bądź niedojrzałych kłosach zboża, na dachach i kominach, bądź bezkresach zieleni. Tu widnokrąg panoszy się jak pan i władca udziejkowej krainy.
Kiedy usłysz beczenie kóz i poczujesz zapach skoszonej trawy, i udzieli się bliżej nieokreślona równowaga to znaczy, że Udziejek zrobił swoje. Jeszcze wiesz jaki to dzień, ale zapominasz która godzina.

Udziejek 11, "Gościniec Drumlin", zajrzyj, poznaj gospodarzy, bo zapewne i tu udzielić się może wiele.

A czego naprawdę mi żal?
Nieopodal nad Szeszupą stoi stary młyn... A gdyby tak ruszyło młyńskie koło, a gdyby tak "zatrybiło"? Oj, działoby się w Udziejku, z niejednego pieca by się pieczywo swojskie jadło, a powiedzenie, że nie z każdej mąki będzie chleb, zatraciłoby w szeszupskiej dolinie sens.

P.S. I chociaż nici nie miałam, tu z myśli wiele marzeń udziałam!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Free Flash TemplatesRiad In FezFree joomla templatesAgence Web MarocMusic Videos OnlineFree Website templateswww.seodesign.usFree Wordpress Themeswww.freethemes4all.comFree Blog TemplatesLast NewsFree CMS TemplatesFree CSS TemplatesSoccer Videos OnlineFree Wordpress ThemesFree CSS Templates Dreamweaver