czwartek, 29 września 2011

A kiedy święto anioły mają?

29 września świętują Archanioły, bo to dzień imienin Michała, a św. Michał Archanioł wszak ważny jest wśród istot niebiańskich. Ten co góry przenosił. Odwieczny symbol walki dobra ze złem. Często na obrazach przedstawiany jest w trakcie bitwy z szatanem, z mieczem w dłoni. Jakby wołał: Któż jak Bóg! Wymowny wizerunek św. Michała Archanioła znajduje się w wigierskim kościele, w ołtarzu bocznym. 
Św. Gabriel z Archaniołów, posłaniec Boży,  przypomina nam najczęściej o swym istnieniu w okresie Bożego Narodzenia, to On spotkał się z Maryją i przekazał Jej wielką nowinę,  później obwieścił pasterzom o narodzeniu Zbawiciela, ocalił Jezusa przed Herodem, opiekował się i  cały czas strzegł Świętej  Rodziny.
Według angelologii lista archaniołów długa nie jest, bo zazwyczaj wymienia się ich tylko siedmiu. Niezależnie od ilości i hierarchii anielskiej temat ten nieskończony zawsze zostanie. Ale wobec utrzymującej się ciągłej wiary w świat nadprzyrodzony, przypuszczać można, że owe skrzydlate istoty towarzyszyć ludzkości długo będą.
Ważne jest też, że są znaczącą tradycją chrześcijańską, żydowską, mahometańską oraz perską.
Szkoda tylko, że nie zawsze będziemy wiedzieć, czy znajdujemy się w towarzystwie czystego ducha czy złośliwego demona. Kiedy będzie tchnienie niebios, a kiedy podmuch piekieł?

P.S. Drugiego października Święto Anioła Stróża, będzie to w Przytulisku dzień szczególny.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Free Flash TemplatesRiad In FezFree joomla templatesAgence Web MarocMusic Videos OnlineFree Website templateswww.seodesign.usFree Wordpress Themeswww.freethemes4all.comFree Blog TemplatesLast NewsFree CMS TemplatesFree CSS TemplatesSoccer Videos OnlineFree Wordpress ThemesFree CSS Templates Dreamweaver