poniedziałek, 16 lutego 2015

Jakie zakątki na Litwie uwielbiam?

Rumszyszki, 14.02.2015, skansen budownictwa ludowego pokazujacy litewskie regiony, położony na trasie Kowno - Wilno, nad kowieńskim zalewem, teren przeogromny z wieloma dawnymi siedliskami, miasteczkiem i rynkiem, przetkany strumykami, urokliwymi mostkami, ciekawymi kapliczkami - całe bogactwo dziedzictwa minionych wieków.


Skansenowe ścieżki prowadzą do Żmudzi, na podwórza Dżukii, do siedlisk Auksztoty i Suwalszczyny. Izby chałup ukazują dawne narzędzia, piece, meble. Wszystkie domostwa okolone są urokliwymi płotami i ogródkami. Nic dziwnego, że klimat Rumszyszek zachęca nowożeńców do sesji zdjęciowych. Pan młody ma wiele mostków, przez które przenieść może wedle dawnego zwyczaju swoją wybrankę.
Ale kiedy w roku kalendarzowym nadchodzą ostatki, cały ten teren  wypełnia się zapustnymi korowodami. Litewski zwyczaj żegnania karnawału i zimy jest niebywały. Wręcz niesamowity. I chyba niepowtarzalny.
Ale o tym w sąsiednich postach.

ps. Powyższe zdjęcia ukazują region Auksztoty.
Kolejne zakątki sfotografowała Bożena Kolter. 
1 komentarze:

Żivile Wygońska tłumacz i lektor języka litewskiego pisze...

Dziękuję za interesującą informację.Tam zawsze coś ciekawego się dzieje. W Rumszyszkach najbardziej mi się podobało ciepło i serdeczność ludzi, przyjęli nas jak rodzinę. Dlatego też popełniłam post o Rumszyszkach na moim blogu: www.tlumacz-litewskiego.pl/blog

Prześlij komentarz

 
Free Flash TemplatesRiad In FezFree joomla templatesAgence Web MarocMusic Videos OnlineFree Website templateswww.seodesign.usFree Wordpress Themeswww.freethemes4all.comFree Blog TemplatesLast NewsFree CMS TemplatesFree CSS TemplatesSoccer Videos OnlineFree Wordpress ThemesFree CSS Templates Dreamweaver