niedziela, 8 lutego 2015

Co jest w kufrze Bajdurki?

Zima sprzyja do snucia opowieści. Czas zatrzymuje się na rozbielonych polach, wieczorne godziny  rozciągają się pod kocem, spadające z nieba śnieżynki przenoszą myśli w inny wymiar. Takie sobie bajdurzenie, raz przychodzi tylko w myślach, innym razem przy okazji pogaduch ze znajomymi. 
Bajdurka, bajarka, gawędziarka, opowiadaczka... To pasjonująca rola.
W swoich nowych przedsięwzięciach zamarzyłam wejść w tę postać. Postawiłam na żywe słowo wspomagane rekwizytami i atrybutami. Po pierwsze - proste środki. Drugi atut bajarki - uaktywnienie słuchacza, przez zapytania, niedokończone zdania, powtarzenie zawołań. Stare metody, a okazuje się, że sprawdzają się i w dzisiejszych, medialnych czasach. A dawniej niejedna historia ciągnęła się wieczorową porą, a wśród sąsiadów wielu było opowiadaczy, którzy zdarzenia z młodości tak ubarwili, że słuchających przenosili w odległe czasy. Wielokrotnie opowiadacz zaczynał: "A przed wojną to..." Nikt nie pytał przed którą, bo to zdanie zawsze było swojskim wehikułem przenoszącym w czasie.
Zatem dawno, dawno temu, a może wcale nie tak dawno... Tak zaczynają się opowieści, które proponuję jako animacje urodzinowe, imieninowe, świetlicowe...


Z KUFRA BAJDURKI
To cykl animacji  z wykorzystaniem kreatywnej  sztuki opowiadania. Spotkania budowane są na wybranej bajce i zastosowaniu technik plastycznych oraz muzycznych.  Żywe słowo  rozbudza zainteresowanie słuchaczy i inspiruje do różnorodnych działań.  Aktywne słuchanie rozwija wyobraźnię, wrażliwość  i ekspresję twórczą. W trakcie zabaw wspólnie poszukujemy pomysłowych, oryginalnych i innowacyjnych rozwiązań.
Oto  propozycje:

Tajemnice wigierskiej wyspy – teleportacja w odległe, minione czasy, opowieść o wyprawie Wingrynka ilustrowana wspólnie wykonywanymi rekwizytami z gazet, radosne muzykowanie, odkrywanie tajemnic wyspy, tworzenie pomysłowych postaci inspirowanych dramą, wspólne układanie zakończenia wyprawy, legenda o siei  (ok. 3 godz.) 

Spotkanie z aniołem – tworzenie tematycznego klimatu, opowieść oparta o bajkę Oskara Kolberga, wspólne wykonywanie Anioła Stróża (art. recykling), zespołowe układanie wierszy i rymowanek z podanych fragmentów, kreatywne, anielskie wariacje z papierem czerpanym (ok. 3 godz.)

Bajęda z babą w tle – opowieść  o babie  ilustrowana pomysłowymi rekwizytami, muzyczna zabawa z babą i kogutem, pokaz białoruskich lalek,  wykonanie „gospodarnej baby” tradycyjnym sposobem bez użycia igieł (szmaciany art. recykling), kończenie babskich przysłów (ok. 3 godz.)

Kocie opowieści – kocie zwyczaje, kocie rysowanie i  rebusy, kocie muzykowanie, teatrzyk „Pod czarnym kotem”,  papieroplastyka i lepienie z masy solnej lub gliny w kocim klimacie (ok. 3 godz.)

ps Zapraszam do ustaleń szczegółów dotyczących wybranego tematu, miejsca i czasu realizacji, wieku uczestników itp.


  

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Free Flash TemplatesRiad In FezFree joomla templatesAgence Web MarocMusic Videos OnlineFree Website templateswww.seodesign.usFree Wordpress Themeswww.freethemes4all.comFree Blog TemplatesLast NewsFree CMS TemplatesFree CSS TemplatesSoccer Videos OnlineFree Wordpress ThemesFree CSS Templates Dreamweaver