poniedziałek, 10 stycznia 2011

Jak jest na bezdrożu?

Nasza suwalska kraina ma wiele opisanych miejsc, oznakowanych, znanych, sławnych, leżących na "objazdowych" szlakach. Są i takie, o których niewiele pisano i mówiono. Ciche, niedocenione, pozostawione w cieniu, a jakże urokliwe. Według mnie takim zakątkiem m.in. są Osinki, leżą blisko Suwałk. Okolone Czarnoziemią, Szwajcarią, Węgielnią. Zajmują obrzeża malowniczej doliny, rozrzucone kolonijnie pośród łąk, pól i lasów. Jest wiele dróg, którymi można dotrzeć do tego szczególnego miejsca, które tak pieczłowicie wyrzeźbił lądolód. Pozostawił tu chyba wszystkie możliwe swoje formy. Pośród moren i kemów skrywają się niewielkie jeziora. To urozmaicenie terenu wykorzystali dawno temu Jaćwingowie, którzy zawsze zakładali swoje osady w miejscach nie tylko łatwych do obrony, ale także ciekawych krajobrazowo. Byli escetami. Znali się i na pięknie, i na wojowaniu. Dowodem na to jest Góra Zamkowa ukryta w lesie, która była grodziskiem obronnym w II-III wieku naszej ery.  Ale tematu Jaćwieży we współczesnych Osinkach nikt nie podjął. Szkoda. Poczekam na kreatywnych inaczej. A może są potrzebne takie miejsca uśpione, pachnące egzotyką?

Wędrując, zatrzymuję się często w takim miejscu, gdzie kończy się droga. To moje bezdroże, to granica Węgielni i Osink. Potocznie ten styk nazywamy "Górą Sobunia". Lubię to miejsce i słowo bezdroże, lubię też nazwy lokalne, które są rozumiane tylko przez tubylców. Widok stąd można by nazwać "Amfiteatrem Osińskim", dlaczego nie? Tu na odkrytej arenie w kształcie elipsy znajduje się jezioro Czarne otoczone wznoszącymi się pagórami. Siedzenia widzom też są, w postaci głazów leżących na stokach wyniesień. Zapraszam. Jaki spektakl? Bez walk i gladiatorów, ale ze zwierzętami dzikimi albo domowymi.


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Free Flash TemplatesRiad In FezFree joomla templatesAgence Web MarocMusic Videos OnlineFree Website templateswww.seodesign.usFree Wordpress Themeswww.freethemes4all.comFree Blog TemplatesLast NewsFree CMS TemplatesFree CSS TemplatesSoccer Videos OnlineFree Wordpress ThemesFree CSS Templates Dreamweaver