poniedziałek, 10 października 2011

Ile wart jest pałac?

A był to początek XIX wieku na ziemi suwalskiej, kiedy to ostatni dziedzic dóbr dowspudzkich podjął zagospodarowanie zakątka nad Rospudą. Ludwik Michał Pac zamysł miał światowy, kierował się wzorcami architektury angielskiej, znał też sztukę włoską. Po wielu wojennych wyprawach u boku Napoleona, jakby dla spokojności duchowej odbył liczne podróże. Już nie tylko jako dzielny żołnierz, generał, hrabia, ale jako miłośnik sztuki, gospodarz, ziemianin... Z Dowspudy uczynił nad podziw dobrze prosperujące, nowoczesne dobra.
Wybudował wspaniały pałac, nie tylko stylowy i pełen przepychu, ale przede wszystkim wskazujący oryginalny smak właściciela i duszę patrioty - również.
 I tak razu pewnego właśnie w okolicy rezydencji pojawił się przybysz z odległych stron. Długo stał i oglądał pałacową sztukaterię, przechadzał się i podziwiał kunszt zabudowy, aż zauważył to sam hrabia. Wyszedł do wędrowca i nie zdradziwszy swego imienia, pozdrowił gościa i zapytał: Jak myślisz, ile wart jest pałac?
Ten nie zbity z tropu, zastanowił się chwilę i odrzekł: Wart pałac Paca, a Pac pałaca. 
Bardzo spodobała się ta odpowiedź gospodarzowi, powtarzał ją wielkrotnie na salonach. Jest znana do dzisiaj.
Ale dzisiaj postawiono to pytanie w innych okolicznościach.
Przetarg, kolejny uciążliwy zabytek...   na sprzedaż!!!Czy rzeczoznawca wie?Ile jest cegieł w wieży bocianiej?Po ile są cegły z pacowską lilią?
Jaką wartość mają arkady w portyku? I wieżyczki na ganku?
 


Pozostałe mury i ruiny podziemnych kondygnacji - w jakiej cenie?
Na ile wyceniono omszałe kłody? Dorodną lipę i drobnolistne klony?
A brzegi i stoki nad sławną Rospudą? Jak zliczyć piękno?Ile kosztuje duchowa uczta w dowspudzkim parku?
Kto w przyszłości zaprosi wędrowca do pałacu Nie - Paca i zapyta: Ile wart jest...?P.S. Rzeczoznawca problemu nie miał, oszacował - 3,1 mln zł. Kto da więcej?

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Free Flash TemplatesRiad In FezFree joomla templatesAgence Web MarocMusic Videos OnlineFree Website templateswww.seodesign.usFree Wordpress Themeswww.freethemes4all.comFree Blog TemplatesLast NewsFree CMS TemplatesFree CSS TemplatesSoccer Videos OnlineFree Wordpress ThemesFree CSS Templates Dreamweaver