środa, 1 grudnia 2010

A kiedy było Święto Niezapominajki?

Suwalszczyzna ma wiele określeń, wielu pisze o niej jako o baśniowej krainie, wielu nazywa ją zielonym zakątkiem płuc i to nie tylko Polski, inni mówią o wschodnich kresach, tyglu kultur, bądź ocalonej egzotyce. Nieliczni porównują ją do Bieszczad, doszukując się w polodowcowym krajobrazie podobieństw. Ze wszystkimi przymiotami się zgadzam i tymi realnymi, i tymi pełnych fantazji. Wszyscy jednak potwierdzą, że najpewniejszym odniesieniem jest "polski biegun zimna". 
Dziś grudzień rozpoczął swe panowanie pokazując mroźnego pazura. Zasypane pola, oszroniona puszcza i każdy zagajnik. Wody płynące, jeszcze nie poddały się pierwszym mrozom. Usypia powoli suwalska przyroda, od lat przywykła przecież do obszernych zasp, zaciętych zamieci i obfitych śnieżyc. Liście, kwiaty i inne motywy roślinne pojawiać się będą coraz cześciej na zamrożonych szybach chałup.
A zatem zima nas wcale nie zaskoczyła? 
Grudzień to czas oczekiwania na tę jedyną pierwszą gwiazdkę, samotnego wędrowca, pasterkę z koledą...
To czas rozważań i podsumowań. Co zdarzyło się w czasie minionym? Co zapamiętały moje anioły na strychu?
Z zapachem kawy wspomnienia niosą mnie w majowy dzień, kiedy to razem z grupą przyjaciół postanowiłam w szczególny sposób zaakcentować Dzień Niezapominajki. 
Przesłaniem była myśl - nie zapomnij o mnie. Zadaniem uczestników było wystąpienie w stroju "niezapominajkowym" i zapamiętanie tajemniczego hasła, które było zaszyfrowane w zaproszeniu.
Tak, tak, dorośli też lubią pobawić jak dzieci. Warto wspólnie ułożyć wiosenne bukiety, w których dominują niebieskie, drobne płatki, pośpiewać piosenki z "kwiatem" w tle (jest ich naprawdę dużo), powymyślać majowe potrawy i poopowiadać legendy lub bajki z bohaterką spotkania  - Niezapominajką.
Pamiętam opowieść o tym jak Pan Bóg po stworzeniu świata, siadł nad strumykiem, aby odpocząć... a po chwili, cichutko odezwał się niewielki kwiatek, patrząc modrym oczkiem na Stwórcę,  zapytał skromnie o swoją nazwę. "- Zapomniałem o tobie - zafrasował się Bóg - a zatem zostań niezapominajką".
Leżąc wśród majowego kwiecia w ogrodzie, zaczęły się nam przypominać fragmenty  rymowanek z dzieciństwa: "Niezapominajki są to kwiaty z bajki....
Rosną nad potoczkiem, patrzą modrym oczkiem...
Szepcą skromnie, nie zapomnij o mnie". 
A przy ognisku ustaliliśmy długą listę, czego nie zapomnimy i obiecaliśmy, że...

Kawa wypita, dziś za oknem mróz, ale w moich  myślach dominuje ciepłe Niezapominajkowo.
Zawsze ciepły jest też "Dom pod aniołem".


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Free Flash TemplatesRiad In FezFree joomla templatesAgence Web MarocMusic Videos OnlineFree Website templateswww.seodesign.usFree Wordpress Themeswww.freethemes4all.comFree Blog TemplatesLast NewsFree CMS TemplatesFree CSS TemplatesSoccer Videos OnlineFree Wordpress ThemesFree CSS Templates Dreamweaver